Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Що робити, якщо компанія хоче вас звільнити?
Новини
28.04.2022
Що робити, якщо компанія хоче вас звільнити?
 

Гарантії співробітникам, яких мобілізували до лав ЗСУ

Співробітники, яких залучають виконувати обов’язки, передбачені законами № 2232-XII, № 1975-XII, № 3543-XII, можуть розраховувати на гарантії та пільги, які передбачені ними. Зокрема, відповідно до ст. 2 Закону № 2232-XII, період проходження військової служби зараховують до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, стажу держслужби.

Трудові гарантії, на які можуть розраховувати мобілізовані співробітники, передбачені КЗпП. Серед іншого, за ними зберігається місце роботи, посада та вони отримуватимуть середню зарплату під час дії особливого періоду на термін до його закінчення або до дня фактичного звільнення (форма власності та підпорядкування працедавця значення не мають).

Працедавець не має права звільняти мобілізованих працівників. Замість звільнення він має увільнити мобілізованого співробітника від виконання трудових обов’язків, про що видається відповідний наказ, а також виплачувати середню зарплату власним коштом.

Сума такої середньої зарплати розраховуватиметься, виходячи з виплат (з певними винятками), які було нараховано відповідному співробітнику протягом останніх 2-х к. міс. роботи, що передували місяцю призову.

Вищезазначені гарантії також поширюються на мобілізованих співробітників, які:

  • отримали поранення (або інші погіршення стану здоров’я) та лікуються;
  • потрапили у полон;
  • визнані такими, що безвісно відсутні.

Такі гарантії будуть діяти на строк до дня, наступного за днем взяття таких співробітників на військовий облік після їх звільнення з військової служби у разі, коли вони закінчать лікування в медзакладах, повернуться з полону, з’являться після визнання безвісно відсутніми або до дня, коли їх суд оголосить померлими.

Деякі гарантії передбачені також для демобілізованих співробітників після повернення на роботу. Наприклад, якщо співробітник отримав статус учасника бойових дій, він матиме право на додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 к. д./рік. Демобілізовані співробітники протягом 2-х років з дня їх звільнення зі служби, за певних умов, також матимуть переважне право не бути звільненими при скороченні штату (ст. 42 КЗпП).

Також, згідно ст. 82 КЗпП, після повернення на роботу демобілізований співробітник одразу матиме право на щорічну оплачувану відпустку. А згідно ст. 10 Закону № 504/96-ВР, він може розраховувати на щорічну відпустку повної тривалості до настання 6-місячного строку безперервної роботи в перший рік роботи на підприємстві, якщо після звільнення зі служби його було прийнято на роботу протягом 3-х міс., без урахування часу проїзду до місця проживання.

Гарантії для працівників-добровольців територіальної оборони

Відповідно до ст. 24 Закону № 1702-IX, на членів добровольчих формувань територіальних громад поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом № 2011-XII. Але в самому Законі прямо не зазначається, що на добровольців тероборони поширюються гарантії ст. 119 КЗпП, про які мова йшла вище.

Згідно з контрактом, що укладається з добровольцями тероборони, на них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом № 2011-XII та ст. 119 КЗпП. Відповідно, як у випадку співробітників, мобілізованих до лав ЗСУ, працедавець зобов’язаний зберігати місце роботи (посаду) таких працівників-добровольців та виплачувати їм середню зарплату.

Гарантії для співробітників у разі ліквідації/реорганізації компанії під час війни

Протягом строку дії режиму воєнного стану допускається звільнення співробітника з ініціативи працедавця, включно у разі ліквідації компанії. Якщо було прийняте рішення про ліквідацію компанії, співробітників зазвичай звільняють у зв’язку зі скороченням штату. Чинне законодавство не передбачає жодних додаткових гарантій на строк дії режиму воєнного стану для співробітників, посади яких підлягають скороченню, у порівнянні з тими трудовими гарантіями, що передбачені КЗпП до введення режиму воєнного стану.

Серед іншого, про майбутнє вивільнення працедавець має попередити кожного співробітника у письмовій формі під підпис не менш ніж за 2 міс. до запланованої дати звільнення. Строк такого попередження скоротити неможливо.

У разі ліквідації скороченню підлягатимуть всі співробітники, включно з тими, які належать до захищених категорій. Але останні мають право на обов’язкове працевлаштування.

Після закінчення строку попередження співробітника можна звільняти. Крім отримання в останній робочий день зарплати, а також інших компенсацій, нарахованих співробітнику станом на день звільнення включно, він має право на отримання вихідної допомоги у розмірі не менше середньої місячної зарплати, якщо більша сума вихідної допомоги не передбачена законом, колдоговором, внутрішніми політиками працедавця або ТД.

На відміну від скорочень у зв’язку з ліквідацією компанії, у разі проведення скорочень співробітників, обумовлених реорганізацією, працівники з вищою кваліфікацією і продуктивністю праці за певних умов матимуть переважне право на залишення на роботі. Якщо умови продуктивності праці та кваліфікації рівні, то перевага в залишенні на роботі буде надаватися лише певним категоріям співробітників, які прямо визначені КЗпП (зокрема, особи, в сім’ї яких відсутні інші особи, які самостійно заробляють; працівники, які мають тривалий безперервний стаж роботи; учасники бойових дій; співробітники з-поміж колишніх військовослужбовців тощо).

Якщо компанія працює, але хоче звільнити (скоротити) працівника — які його дії? Як він може захиститися? Що варто вимагати від компанії?

Згідно з останніми роз’ясненнями Держпраці, звільнення співробітників за ініціативою працедавця з підстав запровадження воєнного стану не допускається, і буде кваліфікуватися як грубе порушення законодавства про працю, за що передбачена кримінальна відповідальність.

Відповідно, попри режим воєнного стану в Україні, звільнення співробітника незалежно від підстави звільнення має бути обґрунтованим та відбуватися виключно відповідно до вимог закону. У разі безпідставного та незаконного звільнення, або порушення працедавцем встановленої процедури звільнення, співробітник має право звернутися до суду та/або Державної інспекції з питань праці.

Враховуючи режим воєнного стану та позицію держорганів, велика ймовірність того, що у співробітника будуть всі шанси поновитися на роботі та отримати відповідні компенсації, якщо працедавець не зможе належним чином довести правомірність звільнення та дотримання його процедури.

Анна Степанова, Станіслав Мужайло

The Point

Переглядів: 1014 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання працівників: як скласти довідку про середню зарплату?
Чи додавати військовий квиток до електронної трудової книжки?
Які військовозобов’язані мають право на відстрочку?
Мінекономіки про округлення при обчисленні середньої заробітної плати
Правила облаштування робочого місця особи з інвалідністю та отримання компенсації
Розрахунок із працівником, який звільняється
На який період запроваджуються норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»?
Чи може ФОП-роботодавець розірвати трудові договори у разі своєї мобілізації?
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Встановлення суміщення суміснику
Що змінилося щось у питаннях військового обліку та мобілізації жінок?
Підписано Закон про регулювання праці домашніх працівників
Кого з керівників і працівників бронюють незалежно від звання, віку та ВОС?
Пенсія за віком: умови дострокового призначення
Закріплення роботодавцем у трудових договорах додаткових умов, які покращують становище працівників
Додаткові гарантії на відпочинок осіб з інвалідністю
Новий порядок оформлення військово-облікових документів
Розширено перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК
Скорочення штату: що врахувати роботодавцю?
Який розрахунковий період беруть для обчислення середньої зарплати для виплати декретних?
Право на доплату за суміщення
Військовий облік і вручення повісток за місцем роботи: нові правила
Діють нові штрафи за порушення правил військового обліку
Бронювання працівників: що змінилося з 10 травня?
Зарахування до страхового стажу періодів навчання
У листку непрацездатності не вказано код хвороби: чи виплачувати лікарняні?
Контракт як особливий вид трудового договору
Чи можна звільнити працівника, трудовий договір із яким призупинений?
Президент ветував Закон про звільнення з роботи за колабораціонізм
Чи впливає на зарахування до нормативу робочих місць встановлений особі з інвалідністю неповний робочий час?
Які обмеження тривалості щорічних відпусток у 2024 році?
Продовження відстрочок від мобілізації на один місяць: роз’яснення Мінекономіки
Введення контрактної форми трудового договору замість строкового
Конфлікт інтересів: запобігання та врегулювання
Що потрібно знати про трудовий договір?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com