Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Розпочалася дерадянізація законодавства України: що це означає?
Новини
17.05.2022
Розпочалася дерадянізація законодавства України: що це означає?
 

За тридцять років незалежності в Україні змінилося багато, утім зв’язок із законодавством Союзу РСР та Української РСР супроводжував життя вільної держави впродовж багатьох років.

Важливим кроком на шляху до незалежності країни з європейським майбутнім став ухвалений Закон про декомунізацію від 09.04.2015 р. № 317-VIII. Тоді зв’язок із радянщиною та її комуністичною ідеологією почав тріщати, як і бетон монументів Леніна, яких скидали по всій Україні. Одночасно розпочався і процес перейменування вулиць із «совєтських» на «незалежні».

Останньою краплею до кардинальних змін став повномасштабний напад на Україну російської федерації. Спершу не став чекати український народ і влаштував остаточне знесення пам’ятників російським та радянським діячам по всій території України. А згодом і у влади дійшли руки, щоб розпочати процес остаточного «вичищення» від радянщини. Так, 7 травня цього року набув чинності Закон «Про дерадянізацію законодавства України».

Ми давно чекали на запуск повномасштабних заходів щодо впорядкування чинного українського законодавства й очищення нормативного поля від «відголосків радянізації». Далі ще з’ясуємо, чому саме чекали, але спочатку поговорімо трохи про основні засади цього Закону.

Згаданим Законом визначено такими, що не підлягають застосуванню на території України, майже 1200 нормативних актів часів радянського минулого, а саме:

  • акти органів державної влади й органів державного управління Союзу РСР (929);
  • акти органів державної влади й органів державного управління Української РСР (256).

Усім органам державної влади та місцевого самоврядування, бізнесу всіх форм власності, фізичним особам та учасникам суспільних відносин необхідно враховувати, що ці акти підлягають застосуванню в частині їх положень, що не суперечать Конституції України та Закону України «Про правонаступництво» і стосуються:

  • суверенітету України та її територіальної цілісності в межах наявного державного кордону України, визначеного Конституцією України й законами України, а також міжнародними договорами України;
  • адміністративно-територіального устрою України;
  • опису, нагородження, правил носіння та передавання (зокрема, і через спадкування) орденів, медалей, орденських стрічок та стрічок медалей на планках, знаків розрізнення, почесних звань, звань СРСР.

Безумовно, це тільки перший крок, який торкнувся суто законодавчих актів (і далеко не всіх). Наступними ж кроками, які передбачено Прикінцевими положеннями Закону на адресу Кабміну, мають стати:

  • перегляд і приведення у відповідність до цього Закону урядових нормативно-правових актів (протягом трьох місяців);
  • актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади (протягом шести місяців);
  • опрацювання нормативно-правових актів Союзу РСР та Української РСР, які доцільно інкорпорувати (унести) до законодавства України (протягом шести місяців);
  • перегляд та оприлюднення актів вищих представницьких органів, центральних органів державної виконавчої влади й управління органів радянського періоду, що не підлягають застосуванню на території України з дня набуття чинності Конституцією України (протягом шести місяців);
  • розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України проектів Житлового кодексу України, Трудового кодексу України та Кодексу України про адміністративні проступки (протягом одного року).

Чим важливі ухвалені рішення?

Річ у тім, що робота з приведення українського законодавства у відповідність до Конституції та вимог сьогодення була на часі вже давно. І певні кроки вже було зроблено, проте дуже багато актів радянського періоду весь цей час залишалися чинними, але насправді формально. За поодинокими винятками, вони вже нічого не регулюють, питання предметного врегулювання цими актами є неактуальними, утім визначити їхній статус як «нечинний / такий, що не застосовується на території України» без відповідного нормативного акта було неможливо.

Відсутність такої роботи досить довго створювала певні правові колізії щодо вимушеності застосування радянських норм у випадках, коли певні напрями суспільних відносин не було врегульовано взагалі (або було частково) українським законодавством.

І ось нарешті вітчизняне законодавче поле буде поступово приведено до системного ладу.

Можемо сказати цілком відповідально, що на українських правових просторах немає електронного ресурсу, який би містив зацифровані тексти всіх зазначених у Законі актів. За нашим аналізом, з майже 1200 згаданих у ньому документів у базі законодавства LIGA360 розміщено 340 актів, а в базі законодавства Верховної Ради України їх усього близько 200.

Ще хотілось би зауважити, що засади цього Закону хибно буде трактувати тільки з погляду того, що з українського законодавства зникнуть певні радянські штампи щодо «перемоги Великої Жовтневої соціалістичної революції» та «втілення в життя ленінських ідей побудови комуністичного суспільства», адже робота з опрацювання актів радянського періоду дасть змогу запустити масштабні заходи щодо систематизації системи законодавства України через ухвалення нових актів і внесення відповідних змін до чинних документів, актуалізацію законодавства щодо сучасності та його адаптацію до вимог і правил європейських стандартів.

Українському суспільству (бізнесу, громадянам) загалом і юридичній спільноті зокрема слід сподіватися на те, що чимало прогалин сучасного законодавства буде врегульовано під час роботи над подальшою дерадянізацією.

Щодо змін, передбачених до кодексів

Трудові відносини в Україні досі врегульовано Кодексом законів про працю України, який було введено в дію в далекому 1972 році. 1 червня цього року йому виповниться рівно 50 років. За весь час буття цього Кодексу його змінено більш як 160 разів.

Безумовно, що всі попередні зміни та перманентне коригування радянських термінів не розв’язують питання наближення трудових норм до вимог сучасності, і саме тому Законом про дерадянізацію передбачено не лише внести, по суті, термінологічні зміни до чинного Кодексу, а й ухвалити новий Трудовий кодекс, на нових засадах. До речі, новий Кодекс про працю анонсують уже багато років, навіть декілька законопроектів було підготовлено й подано до Верховної Ради, однак їх так і не ухвалили.

Щодо Житлового кодексу, який було введено в дію в 1984 році, ситуація ще складніша: його існування та застосування мали сенс в умовах економіки минулих часів, коли питання розподілу житлового фонду залежали від держави на правах її власності. У сучасних умовах ринкових відносин і приватної власності на житло створення акта такого рівня потребує взагалі іншого погляду на ці питання.

І останній кодекс, який передбачено замінити новим, — Кодекс України про адміністративні правопорушення, життя якого почалося в 1985 році та який є рекордсменом за кількістю внесених змін за час існування (майже 500). Законом передбачено, що його замінить Кодекс України про адміністративні проступки, і сподіватимемось, що виваженість нових норм більше не потребуватиме частих змін.

Ірина Петрушкевич

ЛІГА:ЗАКОН

Переглядів: 788 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Бронювання працівників: як скласти довідку про середню зарплату?
Чи додавати військовий квиток до електронної трудової книжки?
Які військовозобов’язані мають право на відстрочку?
Мінекономіки про округлення при обчисленні середньої заробітної плати
Правила облаштування робочого місця особи з інвалідністю та отримання компенсації
Розрахунок із працівником, який звільняється
На який період запроваджуються норми Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»?
Чи може ФОП-роботодавець розірвати трудові договори у разі своєї мобілізації?
Хто і де може вручати повістки: що каже новий закон про мобілізацію?
В якому випадку особі з інвалідністю може бути відмовлено у працевлаштуванні?
Особливості надання відпусток без збереження зарплати піл час дії воєнного стану
За яких умов період перебування на обліку в центрі зайнятості зараховується до страхового стажу?
Чи може вчитель працювати дистанційно з-за кордону?
Списки працівників на бронювання, подані до 10 травня, погоджує Генштаб
Трудові vs цивільно-правові договори: що обрати?
Оформлення відносин з тимчасовими працівниками у період дії воєнного стану
Затверджено показники середньої зарплати за І квартал 2024 року
Як оформити дозвіл на працевлаштування іноземців?
Працівник у відпустці або на лікарняному: чи треба інформувати про надходження повістки?
Чи мають переваги працівники передпенсійного віку у разі скорочення штату?
Що слід врахувати роботодавцю при організації робіт у літній період?
Захист трудових прав та встановлення факту перебування в трудових правовідносинах
Трудові зміни 2024: останні новації КЗпП
Мобілізація та військовий облік: що зобов’язані виконувати роботодавці?
Встановлення суміщення суміснику
Що змінилося щось у питаннях військового обліку та мобілізації жінок?
Підписано Закон про регулювання праці домашніх працівників
Кого з керівників і працівників бронюють незалежно від звання, віку та ВОС?
Пенсія за віком: умови дострокового призначення
Закріплення роботодавцем у трудових договорах додаткових умов, які покращують становище працівників
Додаткові гарантії на відпочинок осіб з інвалідністю
Новий порядок оформлення військово-облікових документів
Розширено перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК
Скорочення штату: що врахувати роботодавцю?
Який розрахунковий період беруть для обчислення середньої зарплати для виплати декретних?
Право на доплату за суміщення
Військовий облік і вручення повісток за місцем роботи: нові правила
Діють нові штрафи за порушення правил військового обліку
Бронювання працівників: що змінилося з 10 травня?
Зарахування до страхового стажу періодів навчання
У листку непрацездатності не вказано код хвороби: чи виплачувати лікарняні?
Контракт як особливий вид трудового договору
Чи можна звільнити працівника, трудовий договір із яким призупинений?
Президент ветував Закон про звільнення з роботи за колабораціонізм
Чи впливає на зарахування до нормативу робочих місць встановлений особі з інвалідністю неповний робочий час?
Які обмеження тривалості щорічних відпусток у 2024 році?
Продовження відстрочок від мобілізації на один місяць: роз’яснення Мінекономіки
Введення контрактної форми трудового договору замість строкового
Конфлікт інтересів: запобігання та врегулювання
Що потрібно знати про трудовий договір?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com